Het nieuwe programmadecreet van de Vlaamse Regering vermeldt onder andere de financiering van de ALD-middelen. Vroeger regelde men dit via een sectorale financiering, maar nu vervangt men die door een algemene financiering (door de samenvoeging van de middelen voor lokale regie en de middelen voor aanvullende lokale diensten).

Elk bestuur zal in 2026 minstens evenveel ontvangen als in 2025. Enkele van de belangrijkste wijzigingen: in het ondersteuningsdecreet worden passages over lokale regie en aanvullende lokale diensten geschrapt, de oormerking van aanvullende activiteiten in de sociale economie wordt nu vrijgelaten aan het lokaal bestuur maar dienstverlening onder DAEB staat nog steeds als een duidelijke optie, er is geen verwijzing naar STO (mate van verplichting wordt opgevolgd).

Voor lokale diensten in het individueel maatwerk komt het er nu echt op aan lokale besturen actief aan te spreken om opdrachten te verlengen met inbegrip van de SINE-financiering die zij tot vandaag via het ALD-budget konden recupereren. Middelen zijn morgen immers breder inzetbaar dan vandaag. Een meevaller daarbij is wel dat het budget is verhoogd met 5 miljoen euro. Op die manier is er budget bij elke gemeente, ook waar daar gisteren nog geen budget was. Tevens zorgde de regering ervoor dat gemeenten die al actief waren op het domein van lokale diensteneconomie morgen evenveel middelen kunnen blijven inzetten als voorheen.

Leden die gesprekken opstarten met besturen raden wij aan de context van het federale beleid mee voor ogen te nemen. Lokale besturen zullen door de beperking van de werkloosheid in de tijd af te rekenen hebben met een groter aandeel activeringstrajecten voor leefloners en zullen ook stoten om een grotere groep van mensen die op zoek gaan naar sociale bescherming. Als buurtdiensten kunnen wij hier dubbele meerwaarde leveren: met tewerkstellingen voorzien wij in intermediaire jobs, met onze dienstverlening versterken wij sociale cohesie en leefbaarheid in wijken, wat ook nodig is om een groep mensen terug naar het werk toe te leiden. In een sterker gecoördineerd beleidsveld hadden we dit perspectief wellicht ook meer in de passages van het programmadecreet teruggevonden.